30 czerwca 2015  o  13:26 Autor: Monika Błaszczak

Od 23 do 28 czerwca 2015 r. w Poznaniu miała miejsce wystawa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W okolicach starego Rynku zostało zaprezentowanych dwadzieścia biogramów Wielkopolan, zarówno tych powszechnie znanych, jak i osób, których sława nie wykracza poza granice gminy, w której żyli lub wciąż mieszkają.

wystawaWystawa okazała się świetną okazją do odwiedzenia stolicy Wielkopolski dla wielu szkół, które uczestniczą w projekcie. Z kilkoma grupami udało nam się spotkać i wspólnie podążaliśmy śladami bohaterów. Czyje biogramy zostały zaprezentowane na wystawie?

grupy

O keczupie z Pudliszek słyszeli wszyscy, teraz mogliśmy poznać jego twórcę - Stanisława Fenrycha! Był z nami również Janusz Kapusta, światowej sławy rysownik i twórca jedenastościennej bryły k-dron. Wśród prezentowanych biogramów nie mogło zabraknąć wyjątkowych kobiet, takich jak: Janina Lewandowska - pierwsza Europejka, która skoczyła ze spadochronem z 5000 m,  Wanda Modlibowska - patriotka, przed którą szybowce nie miały żadnych tajemnic oraz Teresa Remiszewska-Damsz, która przepłynęła Atlantyk!

Na wystawie zobaczyliśmy również biogramy pisarzy, tych znanych i mniej znanych - Zofii Staniszewskiej i Klemensa Janickiego. Poznaliśmy ludzi, którzy byli w pełni oddani swojej pracy: Amalię Bohdankiewicz - nauczycielkę z pasją, Stanisława Dróżdża, który był lekarzem z prawdziwego zdarzenia, Ewę Ochędalską i Elżbietę Cichą, które działają lokalnie i wspierają rozwój kultury w swoim regionie, a także Czesława Wamke, nadleśniczego, który stworzył wiele projektów, m. in. Leśny Rajd Rowerowy, przyciągający corocznie kilkuset rowerzystów.

gra

Dowiedzieliśmy się też, że założyciel największego cyrku na świecie, Hans Stosch Sarassani, pochodzi właśnie z Wielkopolski! Tak samo, jak reżyserka Ewa Petelska i Henryk Pruchniewski, dla którego kolekcjonowanie stało się sposobem na życie. Nie zabrakło także postaci, które żyły w XIX wieku – odznaczonego przez Napoleona Andrzeja Niegolewskiego Pawła Brylińskiego, który rzeźbił krzyże. Do tego grona dołączyli także sportowcy – Anita Włodarczyk i Łukasz Nowak, którzy reprezentowali Polskę m. in. na olimpiadach, a także Eugeniusz Wachowski, który był mistrzem Polski w rzucie dyskiem, trenerem kadry olimpijskiej i narodowej oraz… profesorem.

nagrody

Z wystawą związana była Gra Miejska CDEW, w której mogliśmy wygrać lody! Odpowiadaliśmy na pytania związane z bohaterami wystawy i odebraliśmy lody w Lodziarni Wroniecka 17 w Poznaniu.

 

2015-07-01

23 czerwca 2015 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu miała miejsce gala podsumowująca projekt „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Zobaczcie relację filmową z tego wyjątkowego wydarzenia!

2015-06-30

Od 23 do 28 czerwca 2015 r. w Poznaniu miała miejsce wystawa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W okolicach starego Rynku zostało zaprezentowanych dwadzieścia biogramów Wielkopolan, zarówno tych powszechnie znanych, jak i osób, których sława nie wykracza poza