14 kwietnia 2015  o  12:13 Autor: Piotr Stelmaszyk

Zbliża się koniec II edycji naszej Encyklopedii. Tak jak i poprzednim razem, niektóre biogramy postanowiliśmy wyróżnić. To dla nas jedno z najtrudniejszych zadań. Na nagrodę bowiem zasłużył każdy, kto się przyczynił do powstania choćby jednego biogramu. To wielka rzecz wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Zostać autorem haseł pierwszego takiego leksykonu. Czytam je regularnie. I jestem pod ich wielkim urokiem. Materiał przez Was zebrany przedstawia się imponująco. To dzięki Wam o naszym regionie wiemy więcej. To dzięki Wam udało się ocalić od zapomnienia wielu ludzi i wiele spraw, zasługujących na pamięć.

Nie ma biogramu, który by mi się nie podobał. Nie ma biogramu, którego autor nie zasłużył na pochwałę. Niektóre przynoszą obfitsze informacje, bo życie Waszego bohatera zostało lepiej udokumentowane. Częściej jest odwrotnie – z ułamków informacji i niekompletnych źródeł odtwarzacie historie nieraz całkiem już zapomniane. Czasem w poszukiwaniach towarzyszy Wam szczęście i znajdujecie materiały wyjątkowo cenne. Nieraz bywa odwrotnie – materiały, do których docieracie przynoszą skąpe informacje. Liczy się i jedno i drugie. Liczy się rzetelnie wykonana praca.

Może ciekawi jesteście, jak to jest z tymi nagrodami dla najlepszych biogramów. Odbywa się to tak. Zwracam się z prośbą do recenzentów, czyli osób, którzy szczególnie uważnie czytają Wasze teksty z prośbą, żeby każdy z nich wytypował od 5 do 10 jego zdaniem najlepszych i przesłał na mój adres z wnikliwym uzasadnieniem. Tak wygląda runda pierwsza. W rundzie drugiej proszę zwykle o wyłonienie z tej grupy mniejszej liczby prac, nad którymi rozpoczynamy dyskusję. Ostatecznie typujemy tyle biogramów, ile jest nagród i jest to najtrudniejszy etap naszej pracy

Pragnę Was zapewnić, że recenzentami są historycy, którzy mogą wylegitymować się pracami naukowymi na temat Wielkopolski i mają na swym koncie doświadczenie pedagogiczne. Są wśród nich profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy, wykładający na Uniwersytecie, ale wielu z nich pracowało lub pracuje nadal w szkole. Ja sam napisałem kilka podręczników szkolnych. Bywałem w wielu szkołach w całej Polsce. Zapewniam Was, że rozumiemy dobrze, jak trudnego podjęliście się zadania i doceniamy wysiłek każdego z Was z osobna.

Na co recenzenci zwracają szczególną uwagę? Na to, co nazwałbym porządkiem wewnętrznym w biogramie. Czy informacje umieszczane są w jakiejś przemyślanej kolejności? Czy w tekście nie ma błędów rzeczowych, gramatycznych lub ortograficznych? Czy informacje, jakie przytaczacie były łatwo czy trudno dostępne? Czy zbieraniu materiałów towarzyszyły jakieś specjalne trudności z dotarciem lub zarejestrowaniem źródła? Czy informacje w nich zawarte udało się Wam wykorzystać i umieścić w biogramie? Co na tle innych wyjątkowego lub zaskakującego udało Wam się zebrać lub ustalić?

Pamiętajcie, że zwycięzcami jesteście wszyscy. Serdecznie Was pozdrawiam.

 Waldemar Łazuga

2015-07-01

23 czerwca 2015 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu miała miejsce gala podsumowująca projekt „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Zobaczcie relację filmową z tego wyjątkowego wydarzenia!

2015-06-30

Od 23 do 28 czerwca 2015 r. w Poznaniu miała miejsce wystawa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W okolicach starego Rynku zostało zaprezentowanych dwadzieścia biogramów Wielkopolan, zarówno tych powszechnie znanych, jak i osób, których sława nie wykracza poza