13 kwietnia 2015  o  15:24 Autor: Piotr Stelmaszyk

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II od listopada 2014 roku pracują  w drugiej edycji CDEW. W czterech mikrogrupach pracuje łącznie dwadzieścia troje dzieci. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i licznych rozmowach podjęto decyzję o wyborze następujących bohaterów Encyklopedii:

  •  Zenon Koczan - człowiek który swą pracą i postawą zyskał uznanie i szacunek całego środowiska lokalnego. Kierując największym zakładem pracy na terenie gminy wniósł duży osobisty wkład w jej rozwój. Był wielkim przyjacielem dzieci i młodzieży. Za swoją działalność uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Ujścia.
  • Franciszek Bednarski - Prezes Zarządu Wytwórni Podkładów Strunobetonowych w Mirosławiu. Nadano mu tytuł Honorowego Obywatela  Ujścia.  Swą pracą wpływa na kształtowanie się i rozwój gminy. Wspomaga wiele instytucji i organizacji, jest inicjatorem wielu przedsięwzięć.
  • Roman Kroehnke  był burmistrzem pierwszej kadencji ujskiego samorządu w latach 1990-1994,  aktywnie działał w  ruchu katolików świeckich, przewodził Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej w Ujściu, współpracował z gazetą „Ujskie Sprawy”.
  • Irena Wałkowska jest współwłaścicielką Zakładu Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „PLASTWIL”, zakład jest obecnie jedną z prężniejszych firm na terenie Gminy i Miasta Ujście. Pani Wałkowska czynnie uczestniczy w życiu gospodarczym i kulturalnym powiatu pilskiego i województwa wielkopolskiego. Jest stałym sponsorem imprez sportowych i kulturalnych organizowanych przez lokalną społeczność.

Grupy projektowe zbierały informacje w prasie lokalnej, Internecie i przeprowadzały rozmowy z mieszkańcami Ujścia. Najowocniejsze były jednak spotkania z bohaterami lub ich bliskimi, które pozwoliły lepiej poznać postaci.

Encyklopedyści zdobyli umiejętności prowadzenia wywiadu, operowania kamerą. Nowym doświadczeniem była również obróbka zdjęć i filmów.

Z zaangażowaniem zajęli się umieszczeniem informacji na platformie. Dużą atrakcją cieszy się także gra, do której wcześniej układali pytania. Niedługo skończy się przygoda z platformą CDEW, ale zdobyte umiejętności pozostaną na długo.

Agnieszka Bober, Wiesława Rajewicz

2015-07-01

23 czerwca 2015 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu miała miejsce gala podsumowująca projekt „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Zobaczcie relację filmową z tego wyjątkowego wydarzenia!

2015-06-30

Od 23 do 28 czerwca 2015 r. w Poznaniu miała miejsce wystawa Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. W okolicach starego Rynku zostało zaprezentowanych dwadzieścia biogramów Wielkopolan, zarówno tych powszechnie znanych, jak i osób, których sława nie wykracza poza